Ebyte E21-230G37S 37dBm 20km RF Gain Power Amplifier PA High Power 230MHz 433MHz Power Amplifier PA Wireless Module - IOT Module Shop Manufacturer Factory – Ebyte Official Store - IoT Module Manufacturer
-20%
Ebyte E21-230G37S 37dBm 20km RF Gain Power Amplifier PA High Power 230MHz 433MHz Power Amplifier PA Wireless Module
Shipping calculated at checkout.
Availability: In Stock
Ship From: China EBYTE Manufacturer Factory
Order today. Get it and , hoursminutes
Produit en rupture
Référence produit : E21-230G37SN/ATags : 20km, 230MHz, 37dBm
Guaranteed Safe Checkout
paypalvisadiscovermaestroamerican express
Every day, EBYTEIOT serves hundreds of clients worldwide, ensuring that we always remain responsive.
Total time = processing time + shipping time (shipping time is business days)
Processing time = the time between placing an order and us shipping it.
Shipping time = the time it takes for your order to be shipped and delivered to you.
Processing time: 7 working days
Please be advised that we do not deliver to
  • Cuba
  • Islamic Republic of Iran
  • Democratic People's Republic of Korea (North Korea).
  • Sudan
  • Syria
  • Venezuela
  • Yemen
We apologize for any inconvenience this may cause.
Cancel order
Returns
Refund
Contact
Contact our customer service at ebyteiot@cdebyte.com.
Tel: +086 028 61543675
Return address: Building B5, No. 199, West District Avenue, High Tech West District Chengdu, China.
[Communication interface]:stamp hole
[Transmitting power]:37dBm
[Communication distance]: 20km
[Receive gain]:15dBm
[Introduction]:E21-230G37S is a pure hardware RF medium power amplifier (PA) with a maximum output power of 37dBm and a frequency range of 220 to 236MHz. It has a built-in LNA low noise amplifier and uses high-quality PA chips + unique design solutions to greatly improve PA working efficiency and enable continuous data transmission at an ambient temperature of -40 to +85 degrees. It has built-in filters, limiters, and low noise coefficients to improve the receiving channel's receiving sensitivity and extend the communication distance.
Main parameters performance Remark
minimum value Typical value maximum value
Power supply voltage(V) 4.5 5 5.5 ≥ 4.7V guaranteed output power
PA control voltage (V) 7 7.5 8 It is recommended to use 7.5V to ensure the best performance
Working temperature (℃) -40 25 +85 Industrial grade design
Working frequency band (MHEz) 220 - 236 The default frequency band is 230MHz,
Power consumption Emission current (mA) 1200 1300 1400 Instantaneous power 37dBm (power supply voltage 5V, PA voltage 7.5V test)
Receive current (mA) 6.5 8
-100dBm input current 8mA
Sleep current (uA)
3.0
T/RX_EN = or
Receive gain (dBm) 14
5
-100dBm input
Main parameters describe Remark
Packaging method SMD type /
Interface mode 1.5mm stamp hole
Overall dimensions 45*30mm l
RF input and output interface stamp hole Equivalent impedance is about 50 Ω
minimum value maximum value
Power supply voltage(V) 4.5 5.5 Exceeding 6V will permanently burn the module
PA drive voltage (V) 7 8 Default 7.5V power supply can output full power
Working temperature (℃ ) -40 +85 Industrial grade
E21-230G37S SECOND HARMONIC AND POWER
Dimanche, Lundi, Mardi, Mercredi, Jeudi, Vendredi, Samedi
Janvier,Février,Mars,Avril,Mai,Juin,Juillet,Août,Septembre,Octobre,Novembre,Décembre
Articles en stock insuffisant. Plus que [max] en stock.
Ajouter à la liste d'enviesParcourir la liste d'enviesSupprimer la liste d'envies
Panier d'achat
Votre panier est vide.
Return To Shop
Ajouter un message à votre commandeEditer la note de votre commande
Calculer les frais de port
Ajouter un code de réduction
Calculer les frais de port
Ajouter un code de réduction
Le code de réduction fonctionnera au moment du paiement