-28%
Shipping calculated at checkout.
[Interface type]:RS485 [Working voltage]:8~28V [Transmit power]: 20dBm [Communication distance]:6km [Product size]:92*66*30mm [Introduction]:E95-DTU (433C20-485)-V2 is a data transmission station of the continuous transmission 433M wireless data transmission module, with built-in high-performance microcontroller and... Read more
Ship From: China EBYTE Manufacturer Factory
Order today. Get it and , hoursminutes
Out of stock
SKU: E95-DTU(433C20-485)-V2.0N/ATags: DTU
Guaranteed Safe Checkout
paypalvisadiscovermaestroamerican express
Every day, EBYTEIOT serves hundreds of clients worldwide, ensuring that we always remain responsive.
Total time = processing time + shipping time (shipping time is business days)
Processing time = the time between placing an order and us shipping it.
Shipping time = the time it takes for your order to be shipped and delivered to you.
Processing time: 7 working days
Please be advised that we do not deliver to
  • Cuba
  • Islamic Republic of Iran
  • Democratic People's Republic of Korea (North Korea).
  • Sudan
  • Syria
  • Venezuela
  • Yemen
We apologize for any inconvenience this may cause.
Cancel order
Returns
Refund
Contact
Contact our customer service at ebyteiot@cdebyte.com.
Tel: +086 028 61543675
Return address: Building B5, No. 199, West District Avenue, High Tech West District Chengdu, China.
[Interface type]:RS485
[Working voltage]:8~28V
[Transmit power]: 20dBm
[Communication distance]:6km
[Product size]:92*66*30mm
[Introduction]:E95-DTU (433C20-485)-V2 is a data transmission station of the continuous transmission 433M wireless data transmission module, with built-in high-performance microcontroller and wireless transceiver chip. Works in the 410-441MHz frequency band (default 433MHz), with a transmit power of 20dBm. The main function is that when the module is in continuous transmission mode, it can perform continuous and uninterrupted transmission at different serial port baud rates, and the data output delay at the receiving end is low, which is suitable for scenarios where large amounts of data need to be transmitted quickly.
General specifications
No.  Item  Specification  Description
1 Product Size 92*66*30  mm See installation dimensions for details
2 product weight 95  g Weight tolerance 5g
3 Operating temperature -40℃~+85℃ Industrial grade
4 voltage range 8~28V(DC) It is recommended to use 12V or 24V
7 Communication Interface RS485 3.81 Terminals
8 baud rate Factory default 9600  Baud rate range 2400 ~ 230400
9 address code Factory default 0 A total of 65536 address codes can be set
Company Profile
Development Testin
Product Descriptio
Sunday,Monday,Tuesday,Wednesday,Thursday,Friday,Saturday
January,February,March,April,May,June,July,August,September,October,November,December
Not enough items available. Only [max] left.
Add to WishlistBrowse WishlistRemove Wishlist
Shopping cart
Your cart is empty.
Return To Shop
Add Order NoteEdit Order Note
Estimate Shipping
Add A Coupon
Estimate Shipping
Add A Coupon
10%OFF Code: ebyteiot ,Available for any order ,Coupon code will work on checkout page