-6%
Versand wird an der Kasse berechnet.
E95-DTU(433L30-485)-V8 Low Cost LoRa Module RS485 Long Range Wireless Transmitter And Receiver 30dBm LoRa Modem Support Modbus [Frequency]:410~441MHz [Power]:30 dBm [Distance]:8km [Size]:92*67*30mm [Interface]:RS485 [Weight]:95±5g [Introduction]:E95-DTU(433L30-485) is a wireless data transmission DTU... Read more
Ship From: China EBYTE Manufacturer Factory
Order today. Get it and , hoursminutes
Ausverkauft
SKU: E95-DTU(433L30-485)-V8N/ATags: 30dBm, 3km, 433mhz, DTU, RS232, RS485
Guaranteed Safe Checkout
paypalvisadiscovermaestroamerican express
Every day, EBYTEIOT serves hundreds of clients worldwide, ensuring that we always remain responsive.
Total time = processing time + shipping time (shipping time is business days)
Processing time = the time between placing an order and us shipping it.
Shipping time = the time it takes for your order to be shipped and delivered to you.
Processing time: 7 working days
Please be advised that we do not deliver to
  • Cuba
  • Islamic Republic of Iran
  • Democratic People's Republic of Korea (North Korea).
  • Sudan
  • Syria
  • Venezuela
  • Yemen
We apologize for any inconvenience this may cause.
Cancel order
Returns
Refund
Contact
Contact our customer service at ebyteiot@cdebyte.com.
Tel: +086 028 61543675
Return address: Building B5, No. 199, West District Avenue, High Tech West District Chengdu, China.
E95-DTUTransparent Fixed-Point Configuration Tutorial
[Frequency]:410~441MHz
[Power]:30 dBm
[Distance]:8km
[Size]:92*67*30mm
[Interface]:RS485
[Weight]:95±5g
[Introduction]:E95-DTU(433L30-485) is a wireless data transmission DTU that uses military-grade LoRa modulation technology. It has a variety of transmission methods. It works at (410/441M) frequency band (default 433MHz). The DTU provides a transparent RS485 interface, plastic shell. rail type installation structure, support 8~28V voltage input.
Mode
Working
Frequency
Transmit
Power
Distance Specifications Recommended Application Scenarios
Hz dbm km
E95-DTU(433L30-485) 410/441M
30 8 Lora spread spectrum anti-interfernce
Suitable for small data volume and long-distance application environment
No. Term Specification Description
1 Size 92*67*30 mm Review installation dimensions for details
2 Weight 95g Weight tolerance 5g
3 Working Temperature -40℃~+85℃ Meet the needs of industrial use
Antenna impedance
50Ω
Standard 50Ω characteristic impedance
5 Voltage Range 8~28V DC Recommend to use 12V or 24V
6 Interface RS485 3.81 terminal block
7 Baud Rate Default 9600 Baud rate range 1200~115200
8 Address Code Default 0 A total of 65536 address codes can be set
Model
Defaul
tFrequency
Frequenc
yRange
Channel
Spacing
Number of Channels
Hz Hz Hz
E95-DTU(433L30-485) 433M 410~441M
1M 32,Half Duplex
Model Transmitting Current mA Waiting Current mA
12V 24V 12V 24V