EBYTE E33-433T13D SX1212 433MHz Wireless RF Module Transceiver Receiver 20mW Long Range SMA-k Antenna Low Power Transmitter - IOT Module Shop Manufacturer Factory – Ebyte Official Store - IoT Module Manufacturer
EBYTE E33-433T13D SX1212 433MHz Wireless RF Module Transceiver Receiver 20mW Long Range SMA-k Antenna Low Power Transmitter
Shipping calculated at checkout.
[Introduction]:E33-433T13D is embedded in a high-speed low-power microcontroller and a high-performance chip SX1212. The transmission power is 20mW, and only 3.0mA is consumed in the receiving state. It has a single... Read more
Availability: In Stock
Ship From: China EBYTE Manufacturer Factory
Order today. Get it and , hoursminutes
Module plus antenna: E33-433T13D
  • E33-433T13D
  • E33-433T13D+TX433-JKD-20P
Will not ship until [19041994]
SKU: E33-433T13DN/ATags: 433mhz, DIP, SMA-K, SX1212, UART
Guaranteed Safe Checkout
paypalvisadiscovermaestroamerican express
Every day, EBYTEIOT serves hundreds of clients worldwide, ensuring that we always remain responsive.
Total time = processing time + shipping time (shipping time is business days)
Processing time = the time between placing an order and us shipping it.
Shipping time = the time it takes for your order to be shipped and delivered to you.
Processing time: 7 working days
Please be advised that we do not deliver to
  • Cuba
  • Islamic Republic of Iran
  • Democratic People's Republic of Korea (North Korea).
  • Sudan
  • Syria
  • Venezuela
  • Yemen
We apologize for any inconvenience this may cause.
Cancel order
Returns
Refund
Contact
Contact our customer service at ebyteiot@cdebyte.com.
Tel: +086 028 61543675
Return address: Building B5, No. 199, West District Avenue, High Tech West District Chengdu, China.
[Introduction]:E33-433T13D is embedded in a high-speed low-power microcontroller and a high-performance chip SX1212. The transmission power is 20mW, and only 3.0mA is consumed in the receiving state. It has a single point wireless wake up function (only the waking object is specified, and all receivers do not need to exit the sleep mode). Single point wake up is a very important indicator, which can greatly save system power consumption.
Brand Name:EBYTE
Origin:Mainland China
Condition:New
Type:Drive IC
Model Number:E33-433T13D
is_customized:Yes
Package:SMD
Working frequency:425 - 440.5 MHz
Transmitting power:Maximum 12dBm
Test distance:1000 meter
Size:21 * 36 mm
Antenna type:SMA-K
Weight: 6.6g
Communication interface:UART
Package:DIP
Power supply:2.3-5.2 V
Type:433MHz Wireless RF Module
RF Parameter Value
Remark
Working frequency
425 - 440.5 MHz
Default: 433.0MHz, channel:32
Eight optional level(12, 9, 6, 3, 0, -3, -6, -9dBm)
Receiving sensitivity -110dBm@2kbps
Sensitivity has nothing to do with serial baud rate or timing
Air data rate 2kbps~15kbps
Four optional level (2, 5, 10, 15kbps)
Test distance 1000 meter
Test condition : clear and open area& 12dBm, antenna gain: 5dBi,
height:> 2m,air data rate: 2kbps
Hardware Parameter Value
Remark
Size
21 * 36 mm
Without SMA
Antenna type SMA-K
50 Ω characteristic impedance, selected from 0R resistor
Communication interface UART
8N1, 8E1, 8O1,
Eight kinds of UART baud rate, from 1200 to 115200 bps
Package DIP
Buffer 512 bytes buffer
58 bytes per package
Electronic parameter Min. Typ. Max. Unit Condition
Power supply
2.3 5.0 5.2 V -
Communication level - - 5.2 V -
Transmitting current
55mA
- mA ≥150mA (recommended)
Receiving current - 3.0 - mA
Mode 0 or Mode 1
Sleep current - 2.0 - μA -
Operating temperature
Operating humidity
10 - 90 % -
Storage temperature
Wireless Transmitter ModuleEBYTE factory certificate market
Module plus antenna
E33-433T13D, E33-433T13D+TX433-JKD-20P
Sunday,Monday,Tuesday,Wednesday,Thursday,Friday,Saturday
January,February,March,April,May,June,July,August,September,October,November,December
Not enough items available. Only [max] left.
Aggiungi alla lista dei desideriSfoglia la lista dei desideriRimuovi la lista dei desideri
Shopping cart
Your cart is empty.
Return To Shop
Add Order NoteEdit Order Note
Estimate Shipping
Add A Coupon
Estimate Shipping
Add A Coupon
10%OFF Code: ebyteiot ,Available for any order ,Coupon code will work on checkout page