Ebyte E27-433M20S Anti-interference 425MHz 433MHz 525MHz Wireless Rf Receiver Module Si4432 Chip SPI RF Module - IOT Module Shop Manufacturer Factory – Ebyte Official Store - IoT Module Manufacturer
Ebyte E27-433M20S Anti-interference 425MHz 433MHz 525MHz Wireless Rf Receiver Module Si4432 Chip SPI RF Module
Shipping calculated at checkout.
E27-433M20S Ebyte 425MHz 433MHz 525MHz Wireless Rf Receiver Module S14432 Chip [IC]:SI4432 [Frequency]:425~525MHz [Power]:20dBm [Distance]:1.6km [Interface]:SPI [Product weight]:1.4±0.1g [Introduction]:E27-4333M20S is a 100mW wireless transceiver module, operates at 433MHz,with small-size(1.27 Pin pitch).E27-4333M20S... Read more
Availability: In Stock
Ship From: China EBYTE Manufacturer Factory
Order today. Get it and , hoursminutes
Module plus antenna: E27-433M20S
  • E27-433M20S
  • E27-433M20S and TX433-FPC-3208
  • E27-433M20S and TX433-JKS-IPX20
Will not ship until [19041994]
SKU: E27-433M20SN/ATags: 1.6km, 20dBm, 425~525MHz, SPI
Guaranteed Safe Checkout
paypalvisadiscovermaestroamerican express
Every day, EBYTEIOT serves hundreds of clients worldwide, ensuring that we always remain responsive.
Total time = processing time + shipping time (shipping time is business days)
Processing time = the time between placing an order and us shipping it.
Shipping time = the time it takes for your order to be shipped and delivered to you.
Processing time: 7 working days
Please be advised that we do not deliver to
  • Cuba
  • Islamic Republic of Iran
  • Democratic People's Republic of Korea (North Korea).
  • Sudan
  • Syria
  • Venezuela
  • Yemen
We apologize for any inconvenience this may cause.
Cancel order
Returns
Refund
Contact
Contact our customer service at ebyteiot@cdebyte.com.
Tel: +086 028 61543675
Return address: Building B5, No. 199, West District Avenue, High Tech West District Chengdu, China.
E27-433M20S Ebyte 425MHz 433MHz 525MHz Wireless Rf Receiver Module S14432 Chip
[IC]:SI4432
[Frequency]:425~525MHz
[Power]:20dBm
[Distance]:1.6km
[Interface]:SPI
[Product weight]:1.4±0.1g
[Introduction]:E27-4333M20S is a 100mW wireless transceiver module, operates at 433MHz,with small-size(1.27 Pin pitch).E27-4333M20S is based on the original imported RF chip Si4432 from Silicon Labs. With diversified built-in antenna and excellent anti-interface performance, the chip supports frequency hopping.
RF Parameter Value
Remark
Working frequency
425~525 MHz
Default:  433MHz (30MHz oscillator)
Transmitting power 20 dBm
Max. Power (100mW)
Receiving sensitivity
-121 dBm
Air data rate: 1.2kbps
Air data rate 0.123k~256kbps
Default: 1.2kbps
Test distance 1.6km
In open and clear air, with maximum power, 5dBi antenna gain, height of 2m,
air data rate: 1.2kbps
Hardware Parameter Value
Remark
Size
16 * 16 mm
Antenna type
Stamp hole
Communication interface
SPI
Package
SMD
Electronic parameter Min. Typ. Max. Unit Condition
Power supply
1.8 3.3 3.6 V
Communication level 1.8 3.3 3.6 V
Transmitting current
78 83 91 mA 20dBm(100mW)
Receiving current
14.7
18.5 20.0 mA
Sleep current
0.4
0.5 0.6 μA
Operating temperature
-40 20
Operating humidity
10 60
90 %
Storage temperature
E27-433M20Swireless transceiver module
Module plus antenna
E27-433M20S, E27-433M20S and TX433-FPC-3208, E27-433M20S and TX433-JKS-IPX20
Sunday,Monday,Tuesday,Wednesday,Thursday,Friday,Saturday
January,February,March,April,May,June,July,August,September,October,November,December
Not enough items available. Only [max] left.
Aggiungi alla lista dei desideriSfoglia la lista dei desideriRimuovi la lista dei desideri
Shopping cart
Your cart is empty.
Return To Shop
Add Order NoteEdit Order Note
Estimate Shipping
Add A Coupon
Estimate Shipping
Add A Coupon
10%OFF Code: ebyteiot ,Available for any order ,Coupon code will work on checkout page