-6%
Shipping calculated at checkout.
E95-DTU(433L30-485)-V8 Low Cost LoRa Module RS485 Long Range Wireless Transmitter And Receiver 30dBm LoRa Modem Support Modbus [Frequency]:410~441MHz [Power]:30 dBm [Distance]:8km [Size]:92*67*30mm [Interface]:RS485 [Weight]:95±5g [Introduction]:E95-DTU(433L30-485) is a wireless data transmission DTU... Read more
Ship From: China EBYTE Manufacturer Factory
Order today. Get it and , hoursminutes
SKU: E95-DTU(433L30-485)-V8N/ATags: 30dBm, 3km, 433mhz, DTU, RS232, RS485
Guaranteed Safe Checkout
paypalvisadiscovermaestroamerican express
Every day, EBYTEIOT serves hundreds of clients worldwide, ensuring that we always remain responsive.
Total time = processing time + shipping time (shipping time is business days)
Processing time = the time between placing an order and us shipping it.
Shipping time = the time it takes for your order to be shipped and delivered to you.
Processing time: 7 working days
Please be advised that we do not deliver to
  • Cuba
  • Islamic Republic of Iran
  • Democratic People's Republic of Korea (North Korea).
  • Sudan
  • Syria
  • Venezuela
  • Yemen
We apologize for any inconvenience this may cause.
Cancel order
Returns
Refund
Contact
Contact our customer service at ebyteiot@cdebyte.com.
Tel: +086 028 61543675
Return address: Building B5, No. 199, West District Avenue, High Tech West District Chengdu, China.
E95-DTUTransparent Fixed-Point Configuration Tutorial
[Frequency]:410~441MHz
[Power]:30 dBm
[Distance]:8km
[Size]:92*67*30mm
[Interface]:RS485
[Weight]:95±5g
[Introduction]:E95-DTU(433L30-485) is a wireless data transmission DTU that uses military-grade LoRa modulation technology. It has a variety of transmission methods. It works at (410/441M) frequency band (default 433MHz). The DTU provides a transparent RS485 interface, plastic shell. rail type installation structure, support 8~28V voltage input.
Mode
Working
Frequency
Transmit
Power
Distance Specifications Recommended Application Scenarios
Hz dbm km
E95-DTU(433L30-485) 410/441M
30 8 Lora spread spectrum anti-interfernce
Suitable for small data volume and long-distance application environment
No. Term Specification Description
1 Size 92*67*30 mm Review installation dimensions for details
2 Weight 95g Weight tolerance 5g
3 Working Temperature -40℃~+85℃ Meet the needs of industrial use
Antenna impedance
50Ω
Standard 50Ω characteristic impedance
5 Voltage Range 8~28V DC Recommend to use 12V or 24V
6 Interface RS485 3.81 terminal block
7 Baud Rate Default 9600 Baud rate range 1200~115200
8 Address Code Default 0 A total of 65536 address codes can be set
Model
Defaul
tFrequency
Frequenc
yRange
Channel
Spacing
Number of Channels
Hz Hz Hz
E95-DTU(433L30-485) 433M 410~441M
1M 32,Half Duplex
Model Transmitting Current mA Waiting Current mA
12V 24V 12V 24V
E95-DTU(433L30-485) 135 20 12 12
Din-rail Installation 433M Wireless Data Transeiver Unit
Selection Guide
LoRa spread spectrum supports wireless broadcast applications
Free Use Of ISM Bands
Rail installation.jpg  Multiple Hardware Protection
Easily Switch Between Work And figuration Modes
Industrial Standard Application Scenarios
Series of Serial Port Server Three-Proofing Coating
Sunday,Monday,Tuesday,Wednesday,Thursday,Friday,Saturday
January,February,March,April,May,June,July,August,September,October,November,December
Not enough items available. Only [max] left.
Aggiungi alla lista dei desideriSfoglia la lista dei desideriRimuovi la lista dei desideri
Shopping cart
Your cart is empty.
Return To Shop
Add Order NoteEdit Order Note
Estimate Shipping
Add A Coupon
Estimate Shipping
Add A Coupon
10%OFF Code: ebyteiot ,Available for any order ,Coupon code will work on checkout page