Ebyte OEM ODM E310-433T23D AX5045 23dBm relay forwarding Narrowband transmission wireless module
Shipping calculated at checkout.
E310-433T23D narrow-band Sub-GHz RF transceiver half-duplex, air wake-up, data relay and forwarding [IC]:AX5045 [Frequency]:425~450MHz [Power]:23dBm [Distance]:5.6km [Interface]:SMA-K [Size]:21*36mm [Product weight]:7.5±0.1g [Introduction]:E310-433T23D is a wireless serial module based on ON Semiconductor's AX5045... Read more
Availability: In Stock
Ship From: China EBYTE Manufacturer Factory
Order today. Get it and , hoursminutes
Module plus antenna: E310-433T23D
  • E310-433T23D
  • E310-433T23D and TX433-JKD-20P
Will not ship until [19041994]
Out of stock
SKU: E310-433T23DN/ATags: 23dBm, 425~450MHz, 5.6Km, Rf Module
Guaranteed Safe Checkout
paypalvisadiscovermaestroamerican express
Every day, EBYTEIOT serves hundreds of clients worldwide, ensuring that we always remain responsive.
Total time = processing time + shipping time (shipping time is business days)
Processing time = the time between placing an order and us shipping it.
Shipping time = the time it takes for your order to be shipped and delivered to you.
Processing time: 7 working days
Please be advised that we do not deliver to
  • Cuba
  • Islamic Republic of Iran
  • Democratic People's Republic of Korea (North Korea).
  • Sudan
  • Syria
  • Venezuela
  • Yemen
We apologize for any inconvenience this may cause.
Cancel order
Returns
Refund
Contact
Contact our customer service at ebyteiot@cdebyte.com.
Tel: +086 028 61543675
Return address: Building B5, No. 199, West District Avenue, High Tech West District Chengdu, China.
E310-433T23D narrow-band Sub-GHz RF transceiver half-duplex, air wake-up, data relay and forwarding
[IC]:AX5045
[Frequency]:425~450MHz
[Power]:23dBm
[Distance]:5.6km
[Interface]:SMA-K
[Size]:21*36mm
[Product weight]:7.5±0.1g
[Introduction]:E310-433T23D is a wireless serial module based on ON Semiconductor's AX5045 narrow-band Sub-GHz RF transceiver solution. Operating in the frequency band 425.0MHz to 450.0MHz (default 433.0MHz), it has functions such as half-duplex transparent transmission, wake-on-air (ultra-low power), relay and data transfer ( distance extension).
Parameters Description Remark
Reference distance 5.6km Clear and open, antenna gain 5dBi, antenna height 2.5m, air rate 1.2kbps
Launch length 190 Btye It can be sent in packets of 32/64/128/190 bytes by setting the instruction
Cache capacity 240 Btye -
Modulation GFSK -
Communication Interface UART serial port TTL level
Packaging method DIP -
Interface 1.27mm -
Dimensions 21*36 mm -
Antenna interface SMA-K Equivalent impedance is about 50Ω
Parameters Min. Typ. Max. Remark
Working voltage (V) 2.3 3.3 5.5 ≥3.3V can guarantee output power
Communication level (V) - 3.3 - Using 5V TTL is recommended to add level shifting
Working temperature (℃) -40 - +85 Industrial grade design
Working frequency band(MHz) 425.0 - 450.0 Support ISM band
Emission current(mA) - 240 - Instantaneous power consumption
Receive current(mA) - 13 - -
Sleep current (uA) - 2 - software shutdown
Maximum transmit power(dBm) 21.5 23.0 23.5 -
Receive Sensitivity (dBm) -115 -119 -120 Air rate 1.2Kbps
Air rate (bps) 1.2k 1.2k 125k User programming control
Module plus antenna
E310-433T23D, E310-433T23D and TX433-JKD-20P
Sunday,Monday,Tuesday,Wednesday,Thursday,Friday,Saturday
January,February,March,April,May,June,July,August,September,October,November,December
Not enough items available. Only [max] left.
Add to WishlistBrowse WishlistRemove Wishlist
Shopping cart
Your cart is empty.
Return To Shop
Add Order NoteEdit Order Note
Estimate Shipping
Add A Coupon
Estimate Shipping
Add A Coupon
10%OFF Code: ebyteiot ,Available for any order ,Coupon code will work on checkout page