Ebyte E21-230G37S 37dBm 20km RF Gain Power Amplifier PA High Power 230MHz 433MHz Power Amplifier PA Wireless Module - IOT Module Shop Manufacturer Factory – Ebyte Official Store - IoT Module Manufacturer
-20%
Ebyte E21-230G37S 37dBm 20km RF Gain Power Amplifier PA High Power 230MHz 433MHz Power Amplifier PA Wireless Module
Shipping calculated at checkout.
Availability: In Stock
Ship From: China EBYTE Manufacturer Factory
Order today. Get it and , hoursminutes
Out of stock
SKU: E21-230G37SN/ATags: 20km, 230MHz, 37dBm
Guaranteed Safe Checkout
paypalvisadiscovermaestroamerican express
Every day, EBYTEIOT serves hundreds of clients worldwide, ensuring that we always remain responsive.
Total time = processing time + shipping time (shipping time is business days)
Processing time = the time between placing an order and us shipping it.
Shipping time = the time it takes for your order to be shipped and delivered to you.
Processing time: 7 working days
Please be advised that we do not deliver to
  • Cuba
  • Islamic Republic of Iran
  • Democratic People's Republic of Korea (North Korea).
  • Sudan
  • Syria
  • Venezuela
  • Yemen
We apologize for any inconvenience this may cause.
Cancel order
Returns
Refund
Contact
Contact our customer service at ebyteiot@cdebyte.com.
Tel: +086 028 61543675
Return address: Building B5, No. 199, West District Avenue, High Tech West District Chengdu, China.
[Communication interface]:stamp hole
[Transmitting power]:37dBm
[Communication distance]: 20km
[Receive gain]:15dBm
[Introduction]:E21-230G37S is a pure hardware RF medium power amplifier (PA) with a maximum output power of 37dBm and a frequency range of 220 to 236MHz. It has a built-in LNA low noise amplifier and uses high-quality PA chips + unique design solutions to greatly improve PA working efficiency and enable continuous data transmission at an ambient temperature of -40 to +85 degrees. It has built-in filters, limiters, and low noise coefficients to improve the receiving channel's receiving sensitivity and extend the communication distance.
Main parameters performance Remark
minimum value Typical value maximum value
Power supply voltage(V) 4.5 5 5.5 ≥ 4.7V guaranteed output power
PA control voltage (V) 7 7.5 8 It is recommended to use 7.5V to ensure the best performance
Working temperature (℃) -40 25 +85 Industrial grade design
Working frequency band (MHEz) 220 - 236 The default frequency band is 230MHz,
Power consumption Emission current (mA) 1200 1300 1400 Instantaneous power 37dBm (power supply voltage 5V, PA voltage 7.5V test)
Receive current (mA) 6.5 8
-100dBm input current 8mA
Sleep current (uA)
3.0
T/RX_EN = or
Receive gain (dBm) 14
5
-100dBm input
Main parameters describe Remark
Packaging method SMD type /
Interface mode 1.5mm stamp hole
Overall dimensions 45*30mm l
RF input and output interface stamp hole Equivalent impedance is about 50 Ω
minimum value maximum value
Power supply voltage(V) 4.5 5.5 Exceeding 6V will permanently burn the module
PA drive voltage (V) 7 8 Default 7.5V power supply can output full power
Working temperature (℃ ) -40 +85 Industrial grade
E21-230G37S SECOND HARMONIC AND POWER
Sunday,Monday,Tuesday,Wednesday,Thursday,Friday,Saturday
January,February,March,April,May,June,July,August,September,October,November,December
Not enough items available. Only [max] left.
Add to WishlistBrowse WishlistRemove Wishlist
Shopping cart
Your cart is empty.
Return To Shop
Add Order NoteEdit Order Note
Estimate Shipping
Add A Coupon
Estimate Shipping
Add A Coupon
10%OFF Code: ebyteiot ,Available for any order ,Coupon code will work on checkout page