EBYTE AM11-5W12V AC-DC Dual Channel Step-Down Power Supply Module 5W Low Power Consumption EMC Circuit Output voltage 12V - IOT Module Shop Manufacturer Factory – Ebyte Official Store - IoT Module Manufacturer
EBYTE AM11-5W12V AC-DC Dual Channel Step-Down Power Supply Module 5W Low Power Consumption EMC Circuit Output voltage 12V
Shipping calculated at checkout.
EBYTE OEM/ODM AM11-5W12V 12V high-efficiency Safety isolation Small power AC-DC power bank module [Input voltage]:100~250V [Output voltage]:12V [Continuous current]:416mA [Product size]:34.7*20.6*15.5mm [Installation method]:plastic plug-in [Introduction]:AM11-5W12V is an ultra-small size switching power... Read more
Availability: In Stock
Ship From: China EBYTE Manufacturer Factory
Order today. Get it and , hoursminutes
Out of stock
SKU: AM11-5W12VN/ATags: 100~250V, 12V
Guaranteed Safe Checkout
paypalvisadiscovermaestroamerican express
Every day, EBYTEIOT serves hundreds of clients worldwide, ensuring that we always remain responsive.
Total time = processing time + shipping time (shipping time is business days)
Processing time = the time between placing an order and us shipping it.
Shipping time = the time it takes for your order to be shipped and delivered to you.
Processing time: 7 working days
Please be advised that we do not deliver to
  • Cuba
  • Islamic Republic of Iran
  • Democratic People's Republic of Korea (North Korea).
  • Sudan
  • Syria
  • Venezuela
  • Yemen
We apologize for any inconvenience this may cause.
Cancel order
Returns
Refund
Contact
Contact our customer service at ebyteiot@cdebyte.com.
Tel: +086 028 61543675
Return address: Building B5, No. 199, West District Avenue, High Tech West District Chengdu, China.
EBYTE OEM/ODM AM11-5W12V 12V high-efficiency Safety isolation Small power AC-DC power bank module
[Input voltage]:100~250V
[Output voltage]:12V
[Continuous current]:416mA
[Product size]:34.7*20.6*15.5mm
[Installation method]:plastic plug-in
[Introduction]:AM11-5W12V is an ultra-small size switching power supply module, AC and DC dual-use, input voltage 85~264Vac,ultra-low ripple, ultra-low power consumption, high efficiency, safety isolation, high reliability and other advantages; greatly reduce user design threshold; users do not need to consider stability, even in extremely complex voltage environment, the output can be stable.
Item Main parameters Min Typ Max Note
1
Input voltage(V)
Vac
2
Frequency(Hz)
0 50/60 -
Hz
3
     Output  power(W)
0 -
W
4
Working temperature(°C)
ta=40"C, tc -85°C
5
Output voltage
V
6
Continuous current(mA)
mA
7
Ripple noise(mV)
mA
8
average efficiency(n%)
- 80 -
%
9
Overcurrent Protection(%)
%
10
Working
humidity(RH%)
no condensation
11
storage
temperature(°C)
Dry storage at room temperature
12
Storage
humidity(RH%)
AM11-5W12V-EN
Sunday,Monday,Tuesday,Wednesday,Thursday,Friday,Saturday
January,February,March,April,May,June,July,August,September,October,November,December
Not enough items available. Only [max] left.
Add to WishlistBrowse WishlistRemove Wishlist
Shopping cart
Your cart is empty.
Return To Shop
Add Order NoteEdit Order Note
Estimate Shipping
Add A Coupon
Estimate Shipping
Add A Coupon
10%OFF Code: ebyteiot ,Available for any order ,Coupon code will work on checkout page