Ebyte E95-DTU(900SL30-232) 10km 30dBm Support Modbus and other protocols 868MHz LoRa RS232 wireless data transmission radio dtu
Shipping calculated at checkout.
E95-DTU(900SL30-232) Military-grade LoRa modulation technology wireless data transmission radio [Interface type]:RS232 [Operating frequency]:850.125MHz~930.125MHz [Transmitting power]:30dBm [Communication distance]:10km [Product size]: 92*66*30mm [Introduction]:E95-DTU (900SL30-232) is a wireless data radio using military-grade LoRa modulation technology.... Read more
Ship From: China EBYTE Manufacturer Factory
Order today. Get it and , hoursminutes
Sin existencias
SKU: E95-DTU(900SL30-232)No disponibleEtiquetas: 10km, 30dBm, 868MHz/915MHz, New products, RS232
Guaranteed Safe Checkout
paypalvisadiscovermaestroamerican express
Every day, EBYTEIOT serves hundreds of clients worldwide, ensuring that we always remain responsive.
Total time = processing time + shipping time (shipping time is business days)
Processing time = the time between placing an order and us shipping it.
Shipping time = the time it takes for your order to be shipped and delivered to you.
Processing time: 7 working days
Please be advised that we do not deliver to
  • Cuba
  • Islamic Republic of Iran
  • Democratic People's Republic of Korea (North Korea).
  • Sudan
  • Syria
  • Venezuela
  • Yemen
We apologize for any inconvenience this may cause.
Cancel order
Returns
Refund
Contact
Contact our customer service at ebyteiot@cdebyte.com.
Tel: +086 028 61543675
Return address: Building B5, No. 199, West District Avenue, High Tech West District Chengdu, China.
E95-DTUTransparent Fixed-Point Configuration Tutorial
E95-DTU(900SL30-232) Military-grade LoRa modulation technology wireless data transmission radio
[Interface type]:RS232
[Operating frequency]:850.125MHz~930.125MHz
[Transmitting power]:30dBm
[Communication distance]:10km
[Product size]: 92*66*30mm
[Introduction]:E95-DTU (900SL30-232) is a wireless data radio using military-grade LoRa modulation technology. It has multiple transmission modes and operates in the frequency band (850.125MHz~930.125MHz) (default 868.125MHz). The data radio provides a transparent RS232 interface, uses a plastic shell, a guide rail installation structure, and supports DC 8~28V voltage input. LoRa spread spectrum technology will bring a longer communication distance and has the advantage of strong anti-interference ability.
serial number project Specification illustrate
1 Product size 92*66*30 mm See installation dimensions for details
2 Product weight 95g Weight tolerance 5g
3 working temperature -40℃~+85℃ Meet industrial grade use requirements
4 voltage range
DC  8~28V
DC version is recommended to use 12V or 24V
5 Communication interface RS232 RS232
6 baud rate Factory default 9600 Baud rate range 1200~115200
7 Address code Factory default 0 A total of 65536 address codes can be set
Frequency range and number of channels
Model specifications default frequency Frequency band range channel spacing Number of channels
Hz Hz Hz
E95-DTU(900SL  30-232  ) 868.125M 850.125~930.125M 1M 81, half duplex
Note: When using multiple groups of digital radio stations to communicate one-to-one at the same time in the same area, it is recommended that each group of digital radio stations set a channel spacing of more than 2MHz.
Transmit power level
Model specifications 30dBm 27dBm 24dBm 21dBm
E95-DTU(900SL30-232) Factory default
Air speed class
Model specifications Default air rate bps Number of levels kbps Air speed class
E95-DTU(900SL30-232) 2.4k 6 2.4, 4.8, 9.6, 19.2, 38.4, 62.5
Current parameters
Model specifications Emission current mA Receive current mA Sleep current mA
12V 12V 12V
E95-DTU(900SL30-232) 158.4 15.8 7.73
Series of Serial Port Server Three-Proofing Coating
domingo,lunes,martes,miércoles,jueves,viernes,sábado
enero,febrero,marzo,abril,mayo,junio,julio,agosto,septiembre,octubre,noviembre,diciembre
No hay suficientes ítems disponibles. Solo quedan [max].
Agregar a favoritosRevisar favoritosRemover favoritos
Bolsa de compras
Tu bolsa de compras está vacía.
Return To Shop
Agregar notas a la ordenEditar notas de la orden
Estimar envío
Agregar un cupón
Estimar envío
Agregar un cupón
Tu código de cupón se aplicará en el checkout